merhaba

5 Ocak 2009 Pazartesi

kendimi bildim bileli severek, isteyerek hayvan yemedim. bu cümle pekçok insana garip gelebilir ancak aslı bu. et diye, beyaz et diye telaffuz ederek kendimize yabancılaştırdığımız şeyler aslında diğer hayvanlar. evet insan da bir hayvan ve diğerlerinden biraz daha becerikli diye onun diğer hayvanları yeme hakkını savunamayız.

sağlıklı olmak kaygısıyla değil, tamamen duygusal nedenlerle vejetaryen oldum ve zaman geçtikçe "yemek" uğruna kendi hayatı, duyguları, anıları, yavruları olan bir canlıyı öldürme fikri daha da vahşi ve kabul edilemez geliyor. insanın en büyük yanılgısı evrendeki diğer herşeyin kendi için yaratıldığını düşünmesi. oysa tüm canlıların evren için eşit bir önemi var ve aslında insanın doğaya ve evrene bir solucan kadar bile katkısı yok.

ısrarla inekleri, kuzuları, tavukları, balıkları yemenin sağlığımız için ne kadar gerekli ve hatta şart olduğu; hayvan yemezsek zekamızın gelişemeyeceği, vücudumuzun yeterli besini alamayacağı fikrine körü körüne saplanmış olanlar için yapılacak birşey yok. yalnızca hayvan yiyenlerin daha sağlıklı ve zeki olduğu, vejetaryen olanların ise daha düşük zekalı ve sağlıksız olduğu yönünde bilimsel bir kanıt olmadığını söyleyebilirim, o kadar. bu blogu o veya bu nedenle başka hayvanları yemeyi reddeden insanlar için küçük bir rehber olması amacıyla açtım.

vejetaryen olmak değil ama toplumsal dayatmaların her türlüsü nedeniyle vejetaryen olarak yaşamak zor. seçenek azlığı ve dışarda yenilen yiyeceklerin güvenilirliğinin az olması nedeniyle mutlaka mutfağa girmek ve yemek yapmayı öğrenmek gerekiyor. burada çok basit anlatımlı vejetaryen yemek tarifleri ve özel ilgim nedeniyle doğal ya da doğaya en yakın haliyle tatlı ve kurabiye tarifleri paylaşacağım. umuyorum pek çok kişinin işini kolaylaştıracak.

0 yorum:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim:)

doğal beslenme ve vejetaryen tarifler Copyright © 2009 Designed by Ipietoon Blogger Template for Bie Blogger Template Vector by DaPino